Audycja 11/08/2017: „Propaganda”

Czym jest propaganda? Czy jest równoważna kłamstwu? I finalnie, czy propaganda może być pozytywna?

Propaganda

Audycja do pobrania (mp3):

>>> Propaganda

Linki:

Newsy:

W audycji były wykorzystane następujące utwory:

 • intro: Paco Santiago – La Danza del electron
 • outro: Max Waves – Distant (feat Pixieguts)
 • podkłady: softspace
Ten wpis umieszczono w kategorii Historia, media, służby specjalne (ss), Społeczeństwo i polityka, terroryzm amerykański, Wojny i terroryzm i otagowano jako , , , , , , , , . Możesz dodać go do zakładek permalink. Dodaj komentarz lub dodaj odpowiedź (trackback): Trackback URL.

Jeden Komentarz

 1. Mirek
  Opublikowano Maj 14, 2018 at 10:21 | Permalink

  Lata 80. to była de facto dyktatura wojskowa (a i tak dodam, iż moi rodzice – wyborcy PiSu będący jednoznacznie antykomunistyczni – twierdzą, że mimo wszystko były one lepsze niż 90. jeśli chodzi o poziom życia i warunki bytowe przeciętnej osoby). Swoją drogą zastanawia mnie, dlaczego będąc libertarianinem krytykujesz plan Balcerowicza i prywatyzacje – przecież tak zweryfikował wolny rynek, że zachodnia konkurencja wygrała, gdzie się tu doszukiwać spisku? Prosty efekt wieloletniej akumulacji kapitału, większy pożera mniejszego, podstawowa reguła kapitalizmu. Chyba, że jesteś przeciwny takim działaniom jak przykładowo dumping, no ale to oznaczałoby, że jednak popierasz jakieś regulacje.
  Gówniana kultura masowa to też efekt komercjalizacji – znowu nie mam nic więcej do powiedzenia nad to, że rynek zweryfikował 🙂
  Czytałem książki Zychowicza, ale jego poglądy na temat potencjalnego sojuszu II RP z III Rzeszą są dla mnie dość odpychające, a treści zawarte w książce mocno stronnicze, pisane z perspektywy jego poglądów.
  Odnośnie tego inteligentnego miasta Google – nie wiem dlaczego mieszasz w to komunizm (chociaż domyślam się, że masz na myśli coś w rodzaju stalinizmu gdzie de facto państwo pełni rolę monopolistycznego przedsiębiorstwa) to jest właśnie rozwinięty, późny, monopolistyczny kapitalizm. Tu problemem jest raczej sama natura postępu technologicznego – założę się, że ludzie nawet w bardzo liberalnym systemie z wielką chęcią z tego typu rozwiązań skorzystają dla własnej wygody, zobacz taki FB czy Windows zbierający dane. Pewnie podobnie będzie z innymi nowinkami jak chipy. Nie ma co doszukiwać się spisku.
  Mogę brzmieć w tych komentarzach jak adwokat diabła, ale piszę je dlatego, ponieważ prawacy tworzą syndrom oblężonej twierdzy, by siać swoją propagandę, a rzeczywistość tak naprawdę nie jest taka jednoznaczna. Soros jako spekulant giełdowy przez lewicę raczej lubiany nie jest (chyba że do worka z „lewactwem” wrzucasz paradoksalnie wcale nieodległy od ciebie demoliberalizm). Pieniądz bezgotówkowy jest w interesie bankierów i elit politycznych realizujących ich cele (w sumie tu analogia miałaby najwięcej sensu, bo komuniści też dążyli do zniesienia pieniądza, ale w systemie kapitalistycznym jest to zupełnie czymś innym motywowane). Nie bardzo wiem jak miałoby wyglądać zniszczenie rodziny – człowiek we współczesnej kulturze zachodniej jest przesiąknięty egoizmem i coraz mniej zdolny do poświęceń, do tego skupiony na rywalizacji o status ekonomiczny i konsumpcji – stąd mniejsza dzietność – chodzi o wygodnictwo. Do tego dochodzą kwestie jak odejście od konserwatywnych wartości i rozwój antykoncepcji. Nie bronię marksistów, w tej ideologii nie podoba mi się to samo, co w kapitalizmie – materializm. Ale naprawdę, twierdzenie że jest to ideologia dominująca naszych elit to dla mnie jakaś kompletna aberracja.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*

Before you post, please prove you are sentient.

Ile jest 5 + 90 ?