Audycja 21/07/2017: „Dwie Polski: Polska Chama i Polska Pana”

Jeśli Polskę Chama można utożsamić z Homo Sovieticusem, to Polska Pana to I RP. Dziś w III RP niestety króluje ta pierwsza. Która Polska wygra w XXI wieku?

Polska Chama

Audycja do pobrania (mp3):

>>> Dwie Polski: Polska Chama i Polska Pana

Bibliografia:

 • Piotr Zychowicz „Sowieci”, ISBN: 978-83-8062-102-2

Linki:

Newsy:

W audycji były wykorzystane następujące utwory:

 • intro: Paco Santiago – La Danza del electron
 • outro: Max Waves – Distant (feat Pixieguts)
 • podkłady: softspace
Ten wpis umieszczono w kategorii Historia, jasnowidzenie, Paranormalne, Społeczeństwo i polityka, Uncategorized i otagowano jako , , , , , , , , , , , , . Możesz dodać go do zakładek permalink. Dodaj komentarz lub dodaj odpowiedź (trackback): Trackback URL.

Jeden Komentarz

 1. Mirek
  Opublikowano Wrzesień 1, 2017 at 23:50 | Permalink

  Przesłuchałem całej audycji i cały czas odnosiłem wrażenie, że zjawisko o którym mówisz to nie homo sovieticus, a homo oeconomicus – na dzień dzisiejszy właśnie on jest problemem i efektem ubocznym działań demoliberalnego, oportunistycznego establishmentu.
  Komuna swoje spustoszenie przyniosła, o czym wszyscy wiemy, ale zrzucanie wszystkich problemów jakie miał nasz kraj na nią jest sporą przesadą. Nie wiem o jakich elitach mówisz, jeśli chodzi o intelektualne to PRL praktycznie zlikwidował analfabetyzm i zapewnił wielu osobom awans społeczny (oczywiście byli ludzie z nadania partyjnego, ale tak samo wcześniej urodzeni w dobrze postawionej rodzinie mieli lepszy dostęp do edukacji chociażby). Natomiast w przedwojennej Polsce, zacofanym kraju rolniczym, wykształcony był niewielki odsetek społeczeństwa, także niedobór elit to w dużej mierze wina jaśniepaństwa, okupantów i w mniejszej części sanacji. Mord Katyński był straszną tragedią (chociaż warto zwrócić też uwagę, że więcej osób zabito w operacji antypolskiej NKWD), ale to wraz z wojną spotęgowało problemy, z którymi się już zmagaliśmy wcześniej.
  Odnośnie dzikusów atakujących nasz kraj, to oprócz motywacji ideologicznej dużą role odgrywał fakt, że była to cywilizacja turańska oraz bieda tam aż piszczała, również przed rewolucją bolszewicką.
  W tej audycji moim zdaniem powielasz pewne mity powszechne u środowisk prawicowych. Nie doszukiwałbym się żadnej głębi z tłem historycznym w rozgrywkach pomiędzy postsolidarnościowcami, jedynie dobrym jest, że po wymianie jedni rozliczają drugich. Uważam wyzwolenie społeczne oraz narodowe za sukces, chociaż niestety komuniści wypaczyli sens tych pojęć, sowietyzując upodmiotowionego obywatela polskiego. Większość nas pochodzi właśnie od tych wzgardzonych chamów, pracujących na pańskich folwarkach. Nie ma co się tego wstydzić, bo kim była szlachta? Na pewno nie wzorem do naśladowania pod względem moralnym i wątpię, że jakimkolwiek innym.. Dla mnie to też były pseudoelity, pasożyty żyjące na garbie całego społeczeństwa. Właściwie jedyne co mogę pozytywnie rozpatrywać z ich strony, to wkład w kulturę.
  Jeszcze chciałem sprostować dwie kwestie: nazywanie PiSowców socjalistami to przepraszam, ale poziom korwinisty. Są to przecież klasyczni chadecy, stosujący pewien protekcjonizm i prowadzący politykę społeczną, ale cały czas funkcjonujemy w ramach gospodarki rynkowej. Orwell był cały czas wolnościowym socjalistą, krytykował komunistyczny totalitaryzm.
  BTW teraz kojarzę coś, że mówiąc o partiach politycznych powiedziałeś, że „Wolność” niosą ze sobą wartości. Jakie? Niedotrzymywanie umów (chociażby małżeńskiej przez lidera xD)? Zresztą chociażby rozwodników na szeroko pojętej prawicy wycierającej sobie twarz „konserwatywnymi wartościami” nie brakuje, można by przytaczać podobne przykłady… Mnie bardziej od rzekomego marksizmu kulturowego (kiedy mamy tak na prawdę do czynienia z liberalizmem społecznym) drażni właśnie ta dulszczyzna.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*

Before you post, please prove you are sentient.

Ile jest 2 * 3 ?